Spor Eğitimi Grubu

Beden Eğitimi'nde Yeni Fikirler, Yaratıcı Çözümler

Spor Eğitimi Grubu; özgür, paylaşımcı, farklı fikirlere saygılı, üretken, çözüm odaklı, dinamik, gönüllü, yenilikçi, fark yaratan, araştıran, birlikte öğrenen, spor eğitimcilerinin buluşmasında köprü görevi gören bir oluşumdur
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı Yaklaşımlar Eğitimleri
 • Sempozyum 6
 • Çalıştaylar
 • Tartışma Grupları
 • Paneller
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
/ 05
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı Yaklaşımlar Eğitimleri

  Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı Yaklaşımlar Eğitimleri 28-29 Nisan 2018 ve 8-9 Eylül 2018 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde başlıyor.

  Detaylı Bilgi

 • Sempozyum 6

  Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı yaklaşımlar Sempozyumu Serisinin altıncısı 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenecektir.

  Sempozyum Detayları

 • Çalıştaylar

  Beden Eğitimi'nde Yeni ve Yaratıcı Yaklaşımlar Sempozyumu III Araştıran Öğretmen'den... Sempozyum dahilinde gerçekleştirilen çeşitli çalıştaylarda öğretmenlerin katılımcı rolüyle fikirlerini dinliyoruz, Spor Eğitimi Grubu üyelerimizin liderliğinde yeni ve yaratıcı öğretim yaklaşımları uygulamalı olarak deniyoruz.

 • Tartışma Grupları

  Her iki yılda bir düzenlediğimiz sempozyumlar ile beden eğitimi ve spor camiasının çeşitli paydaşlarını bir araya getirerek güncel sorunlara yeni çözüm önerileri üretmek için beyin fırtınası yapıyoruz. Her zaman çözüm odaklı yaklaşımlarla beden eğitimi ve spor öğretiminde neyi daha iyi hale getirebiliriz sorusuna cevap arıyoruz.

 • Paneller

  Yurtiçi ve yurtdışında beden eğitimi alanında uzmanlaşmış konuk konuşmacılarımızla katılımcılarımızı buluşturarak, okullar, şehirler ve hatta ülkeler bile farklı olsa da beden eğtiminin evrensel diliyle anlaşıyoruz. Daha nitelikli beden eğitiminin peşinde yüksek motivasyonla okullarımıza geri dönüyoruz.

01
Amaçlarımız

Spor eğitimi alanında çalışan akademisyenler ve lisansüstü eğitim yapan öğrencilerden oluşan bağımsız bir çalışma/araştırma grubu olarak; 

 • Değerlendirme

  Ülkemizde uygulanmakta olan beden eğitimi öğretmeni yetiştirme programlarının modellerini kuramsal ve uygulamalı olarak değerlendirmek.
 • Örgütlenme

  Avrupa Birliği tarafından geliştirilmeye çalışılan "Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirme" araştırmalarına katılarak birlik yaratma süreci başlatmak.
 • Kalite Yönetimi

  Öğretmen yetiştirme programının kalitesinin arttırılması ve akreditasyonuna ilişkin bir değerlendirme modeli uygulamasının sunulması ve uluslararası işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak.
 • İşbirliği

  Okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ile üniversitelerdeki beden eğitimi ve spor öğretimi alanında çalışan akademisyenlerimize yeni öğretim yaklaşımları ve nitelikli öğretmen yetiştirme, okul uygulamaları yapma ve bunlar arasında bağ kurma açılarından kuram ve uygulamalı çalışmaların yapılmasında işbirliği sağlamaktır.

02
Tarihçe

Dr. Gıyasettin Demirhan (Hacettepe Üniversitesi) ve Dr. Şeref Çiçek (ODTÜ) spor eğitimi alanında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmaların az olması nedeniyle beden eğitimi ve spor pedagojisi alanındaki çalışmaların desteklenmesi, güncel bilimsel bilgiye ulaşmada sorun yaşayan beden eğitimi ve spor öğretmenlerine katkı getirmesi düşüncesiyle iki üniversitenin kaynaklarını birleştirerek bağımsız bir çalışma grubu oluşturmayı amaçladılar. 22 Şubat 2005 tarihinde spor eğitimi konusu ile ilgilenen öğretim elemanlarını ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor bölümünde bir araya getirdiler. Davet edilen öğretim elemanlarına düşüncelerini açıklayan ve çalışma grubu oluşturulduğunda mesleki açıdan ne gibi kazançlar sağlanabileceğini ifade ettiler. Bu düşünceler diğer öğretim elemanları tarafından da benimsenince çalışma prensipleri oluşturuldu. Öncelikle gruba bir isim bulunması, toplantıların ayda bir salı günü olması ve her üyenin çalışmaları maddi olarak da desteklemesi kararı alındı. Bu kararların arkasından grup hedeflerini belirledi. Sırasıyla,

1- Ülkemizde uygulanmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programlarının modellerini kuramsal ve uygulamalı olarak değerlendirilmesi,

2- Avrupa Birliği tarafından geliştirilmeye çalışılan “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Yetiştirme” araştırmalarına katılarak birlik yaratma süreci başlatmak, 

3- Öğretmen yetiştirme programının kalitesinin arttırılması ve akreditasyonuna ilişkin bir değerlendirme modeli uygulamasının sunulması ve uluslararası işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak, 

4- Okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ile üniversitelerde beden eğitimi ve spor öğretimi alanında çalışan akademisyenlere yeni öğretim yaklaşımları ve nitelikli öğretmen yetiştirme, okul uygulamaları yapma ve bunlar arasında bağ kurma açılarından kuram ve uygulamalı çalışmaların yapılmasında işbirliği sağlamak,

5- Ülkede spor eğitimi alanında politikalar üretmek olarak belirledi.

- Devamını oku

03
Biz Kimiz?

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü işbirliği ile başlayan sinerjimiz, grup üyelerimiz kariyerlerinde ilerledikçe tüm Türkiye'ye yayılmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki akademisyen arkadaşlarımızla büyümeye devam ediyoruz.

A. Gökçe Erturan ilker
Dr. Leyla Saraç
Dr. Irmak Hürmeriç ALTUNSÖZ
Dr. Sadettin Kirazcı
Kıvanç Semiz
Erhan Devrilmez
Dr. Gıyasettin Demirhan
Dr. Murat Kangalgil
Özgür Yaşar Akyar
Dr. Şeref Çicek
Emre Bilgin
Dr. Deniz Hünük
Dr. M. Levent İnce
Dr. Cevdet Cengiz
Dr. Canan KOCA ARITAN
Nehir KAVİ ŞİMŞEK
Dr. Mine Müftüler
Serap SARIKAYA
Dr. Yeşim Bulca
Koray Kılıç
Zeynep Ebem
Dr. Fatma Saçlı Uzunöz
Ahmet Yapar
Dr. Figen Altay
Dr. Yunus Arslan
Yılmaz Yüksel

Duyurular

6. Sempozyum hakkında

6. Sempozyum hazırlıkları sürüyor. Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Yeni ve Yaratıcı yaklaşımlar Sempozyumu Serisinin altıncısı 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenecektir.

Devamını Oku

Bizi Sosyal Medyadan takip edebilirsiniz.

Spor Eğitimi Grubu toplantılarından resimler ve haberler, beden eğitimi ve spor alanında gerçekleştirilen bilimsel toplantılar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından haberler ve ilgili paylaşımlar için bizi Facebook ve Twitter sayfalarımızdan takip edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Takipte kalın

Güncel haberler ve gelişmeler için bizi sosyal medyadan ve blogumuzdan takip edebilirsiniz.

Takipte Kalın

Güncel haberler ve gelişmeler için bizi sosyal medyadan ve blogumuzdan takip edebilirsiniz.

smily Spor Eğitimi Grubu